تحقیق دانش آموزی درباره ی ایران شناسی(استان تهران)

ایران شناسی

 

استان تهران

 

استان تهران با رشته کوه های البرز از استان های شمالی ایران جدا شده است.هوای تهران در مناطق کوهستانی معتدل و در دشت ها از نوع نیمه بیابانی است.تهران زمانی قریه ای بود و امروز به یکی از بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهرهای دنیاست، تبدیل شده است.

این شهر در سال 1200 به پایتخت ایران برگزیده شد و در طول این 200 سال دانشمندان نویسندگان و هنرمندان و شاعران بزرگی در آن زندگی می کنند.این شهر تا به امروز حوادث بیشماری را به خود دیده است.

شهرهای استان تهران:

دماوند کرج ری   تهران - شمیرانات- ورامین- ساوجبلاغ شهریار

 

بلندترین نقطه ی استان تهران قله ی دماوند است.

رشته کوه البرز در این استان قرار دارد.استان تهران یکی از قطب های اصلی اقتصاد کشور است.استان تهران بیش ترین تعداد مهاجر را به خود  جذب کرده است.

 

زبان اصلی مردم تهران فارسی است.اما به علت مهاجرت گسترده به این استان ، زبان های آذری و لهجه های متفاوتی به آن افزوده شده است.

جاذبه های طبیعی :

چشمه علی ری، دریاچه و سد امیر کبیر ، قله دماوند ، منطقه ی حفاظت شده ، سد لار تهران ، پیست اسکی توچال.

مجموعه های فرهنگی :

موزه های هنرهای معاصر ، موزه فرش ایران ، موزه هنرهای تزیینی ، موزه ی ملی ایران باستان ، موزه رضا عباسی

 

چشمه علی :

این چشمه در شمال ابن بابویه و غرب کارخانه سیمان ری واقع شده است. پیشینه این ناحیه به 4 هزار سال قبل از میلاد می رسد.مشرف براین چشمه  سنگ برجسته نسبتاً بزرگی وجود دارد که سیمای فتحعلی شاه و برخی  شاه زادگان قاجار برروی آن حک شده است.

 

آثار تاریخی:

برج علاء  الدین ورامین ، میدان آزادی تهران ، کاخ گلستان ، کاخ سلطنت آباد ، مدرسه سپهسالار ، بازار تهران ، برج طغرل ری ، خانه وثوق الدوله

 

مسجد و مدرسه سپهسالار : این بنا در خیابان شهید مصطفی خمینی واقع شده و از آثار قرن سیزدهم هجری قمری است.حاج میرزا حسن خان سپه سالار ، صدر اعظم دوره ناصرالدین شاه قاجار و برادرش مشیر الدوله بانی این مسجد بودند.

این بنا شامل جلوخان ، سردر ، دهلیز ، ساختمان دو طبقه حجره ها ، چهار ایوان ، شبستان  و مناره کاشی کاری شده و مخزن یک کتابخانه معتبر است.

برج طغرل:

در میان محوطه ای در شهر ری قرار دارد و احتمالاً آرامگاه طغرل پادشاه سلجوقی است. این برج 20 متر بلندی دارد و از نوع برج های ترک ترک است و در سال 1300 تعمیر شده است.

میدان آزادی :

این بنا در سال 1350 شمسی در غرب تهرن و در ابتدای جاده مخصوص تهران کرج در زمینی به وسعت 50 هزار متر مربع ساخته شد و هم زمان موزه ای نیز در داخل آن تاسیس شد. زیر بنای این برج 400 متر و ارتفاع آن از سطح زمین 45 متر است.

اماکن مذهبی:

مقبره آقا یا بقعه سرقبر آقا،قبرستان ابن بابویه ری ، آستان حضرت عبدالعظیم ری، حرم امام خمینی (ره) ، مسجد امام خمینی (سلطانی )، امام زاده داود ، بقعه سید اسماعیل ، مدرسه و مسجد شهید مطهری، بقعه شیخ شبلی ، مسجد جامع ورامین

حرم امام خمینی (ره) :

رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران در جنوب تهران واقع شده است.در اطراف حرم چهر گلدسته با ارتفاع 91 متر و به نشانه سن مبارک حضرت امام (ره) ساخته شده است و ارتفاع حرم تا نوک چراغ پرچم سال رحلت امام را نشان می دهد.

آستانه حضرت عبدالعظیم :

آستانه حضرت عبدالعظیم یکی از زیارت گاه های بزرگ شیعیان جهان است و در شهر ری واقع شده است . حضرت عبدالعظیم از فرزندان امام حسن علیه السلام است که در قرن سم هجری شهید شد.بقعه های امام زاده حمزه ، برادر امام رضا علیه السلام و امام زاده طاهر ، از فرزندان امام سجاد علیه السلام ، مقبره های برخی از شاهان قاجار و شماری از علماء نیز در همین مجموعه قرار دارد.قدمت این بنا به سال 848 هجری قمری می رسد.

محله های قدیمی تهران:

عود لاجان ، سنگلج ، چاله میدان

چاله میدان:

یکی از محلات غربی پایتخت محله ی چاله میدان بود.محله ای که درآن جمعیت زیاد بود . این منطقه از جنوب بازار چهل تن و امام زاده سید اسماعیل و میدان مال فروش ها آغاز می شد.تا به میدان امین السلطان و گمرک می رسید و در آخر خانی  آباد ، دروازه غار ، میدان پاقاپوق (اعدام)،   در چاله میدان چون همیشه جمعیت زیادی بود محل اعدام متخلفان را در آن جا در نظر گرفتند.

میدان توپ خانه:

میدان وسیع و بزرگ بود.پیش از این به میدان سپه مشهور بود.و هم اکنون به میدان امام خمینی نامیده می شود.این میدان بخشی از ارگ سلطنتی قدیم بود.در میان میدان توپ بزرگی قرار داشت که به غنیمت گرفته شده بود و در سال 1267 قمری مصادف با اوایل سلطنت ناصرالدین شاه به دستور میرزا تقی خان امیر کبیر با نظارت محمد خان وزیر نظام وقت تجدید بنا شد و نام رسمی آن را توپ خانه نامیدند.

       

آداب و رسوم مردم تهران:

آش دندونی:

در تهران در منطقه ی طالقان وقتی بچه ای دندان هایش در حال درآمدن است برایش آش دندونی تهیه می کنند تا دندان هایش راحت و سبک  بیرون آید.مهمانی می گیرند و از آش علاوه براین که خود و اطرافیان می خورند ، اندکی هم  به کبوتران امام زاده می دهند.آش دندونی تهرانی ها بدون سبزیجات است ولی در مناطق دیگر کشور با سبزیجات طبخ می شود.گندم- جو بلغور نخود عدس لوبیا ماش برنج گوشت راسته ی گوسفندی پیاز خرد شده نعنا سرخ شده سیر- کشک با آبغوره از مواد تهیه ی این آش است.برای نوزادی که در حال دندان درآوردن است این آش را قبل از افزودن کشک و آبغوره و نعنا داغ و پیاز داغ له می کنند و به او می دهد.

 

 

/ 3 نظر / 846 بازدید
emad

بی مزه ها منو الاف کردید اونجا نوشته درباره ی نماز بعد برام ایران گردی گذاشتید الاف های بی نمک

emad

احمقی که این ایران گردی رو گذاشتی بی لیاقت نباش مسخره

پریسا

مرسی ....خوب بود....